Nauka masażu – szansa na nowy zawód i hobby

Połącz zawód z pasją

25.8.2020

Cenisz sobie towarzystwo innych ludzi? Lubisz nieść pomoc i odczuwasz satysfakcję, gdy wiesz,  że dzięki Tobie ktoś czuje się lepiej? Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na powyższe pytania to znak, że powinieneś pomyśleć o pracy w charakterze masażysty. Nauka technik masażu to szansa nie tylko na nowe hobby, ale także ciekawy i dający wiele satysfakcji zawód.

Coraz większa liczba salonów masażu związana jest ze stale rosnącą popularnością tego typu usług. Ludzie zwracają większą uwagę na stan swojego zdrowia – pokładając spore nadzieje w fachowej pomocy specjalistów. Trzeba pamiętać, że masaż to zabieg przeznaczony nie tylko dla tych, którzy uskarżają się na jakieś dolegliwości, lecz dla każdego, kto pragnie się odprężyć i lepiej poczuć, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym.

Masaż to zabieg fizjoterapeutyczny polegający na wykonywaniu ruchów, powodujących ucisk tkanek i  ich sprężyste odkształcenie. Powinien być wykonywany we właściwym tempie i z odpowiednią siłą. Ma on działanie relaksacyjne, lecznicze, przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, rozluźniające, przygotowujące mięśnie do wysiłku itp. Ostateczny efekt, jaki uda się osiągnąć dzięki wizycie u masażysty zależy od rodzaju masażu, a tych jest naprawdę mnóstwo.

Zbawienny wpływ masażu znano już w starożytności. W Indiach i Chinach był, i zresztą nadal jest, metodą leczniczą (w ajurwedzie i medycynie chińskiej). Masaż z powodzeniem stosuje się także dziś, również jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego w ramach rehabilitacji leczniczej.

Rodzaje masażu

Wyróżnia się aż kilkadziesiąt rodzajów technik masażu, w tym najpopularniejszy masaż klasyczny oraz masaże specjalistyczne, takie jak drenaż limfatyczny, lomi lomi, masaż sportowy itd. Każdy wyróżnia się inną techniką wykonywania, przebiegiem zabiegu i używanymi akcesoriami. Masaż klasyczny polega na wykonywaniu kolejno: głaskania, rozcierania, ugniatania, uciskania, oklepywania i wałkowania. Jest to masaż typowo relaksacyjny, dzięki któremu klient czuje się o wiele lepiej. Z kolei masaż leczniczy, stosowany w fizjoterapii, ma zmniejszać ból, który jest skutkiem urazów, problemów ze stawami, przykurczy mięśniowych itp. Masaż sportowy natomiast pomaga w utrzymaniu sprawności oraz zapobiega występowaniu kontuzji i urazów – jest wykonywany przed i po aktywności fizycznej. Inne rodzaje masażu to m.in.: wspomniany wcześniej drenaż limfatyczny, masaż tajski, lomi lomi, ajurwedyjski (abhyanga, shirodhara), masaż gorącymi kamieniami, świecą, stemplami ziołowymi, olejowy, masaż stopami, izometryczny, balijski, wirowy, wibracyjny, podciśnieniowy, masaż Shantala, akupresura, shiatsu, osteopatyczny, masaż tkanek głębokich itd.

Czy masaż zawsze jest wskazany?

Masaż może leczyć i wprowadzać w stan odprężenia, jednakże istnieją także przeciwwskazania do jego przeprowadzania. Do najczęstszych zalicza się: żylaki i stany zapalne żył, ciążę, menstruację, zmiany skórne (alergie, wypryski, stany zapalne), gorączkę (temperaturę powyżej 38 stopni), nadciśnienie tętnicze oraz choroby o ciężkim przebiegu. Są to jednak w większości stany przemijające, po których ustąpieniu możemy przeprowadzić masaż.

Jak zostać masażystą?

Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki i chcesz nauczyć się masażu albo już trochę się na tym znasz, ale pragniesz zdobyć dodatkowe kwalifikacje, wystarczy ukończyć odpowiednią szkołę. W Szkole Żak do wyboru są dwa kierunki: technik masażysta z elementami masażu sportowego oraz masaż z elementami SPA.

Nauka na kierunku technik masażysta trwa 2 lata, zajęcia odbywają się w trybie wieczorowo-zaocznym. Warto podkreślić, iż jest to kierunek bezpłatny. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby, które chcą nauczyć się nowego zawodu.

Podczas kształcenia słuchacze uczą się jak wykonywać masaże: klasyczny, medyczny, sportowy, kosmetyczny i profilaktyczny. Program obejmuje:

 • podstawy psychologii i socjologii w ochronie zdrowia,

 • naukę udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w stanach zagrożenia zdrowia i życia,

 • teoretyczne podstawy masażu,

 • anatomię z fizjologią,

 • zarys fizjoterapii,

 • zagadnienia kliniczne w masażu.

Na kierunku technik masażysta z elementami masażu sportowego duży nacisk kładzie się na zajęcia praktyczne z masażu i fizjoterapii. Słuchacze uczą się także języka migowego oraz języka obcego branżowego, dzięki którym mogą świadczyć usługi osobom niesłyszącym oraz obcokrajowcom. Program obejmuje też podstawy przedsiębiorczości, dzięki czemu absolwenci mogą nie tylko pracować na etacie, ale również otworzyć własną działalność gospodarczą.

Po zakończeniu nauki zdaje się egzamin zewnętrzny, organizowany w szkole przez okręgową komisję egzaminacyjną. Po jego zdaniu uzyskuje się świadectwo zgodne ze wzorem MEN z tytułem technika masażysty oraz kwalifikację zawodową – świadczenie usług w zakresie masażu (MED.10), a także certyfikaty: stosowanie manualnego drenażu limfatycznego w sporcie i terapeutyczne działanie masażu, kinezyterapii oraz fizykoterapii.

Więcej informacji na temat kierunku technik masażysta można znaleźć na stronie https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne/technik-masazysta.

Inny kierunek, który możesz ukończyć niezależnie albo potraktować jako kontynuację nauki to masaż z elementami SPA. Nauka trwa rok i jest prowadzona w trybie zaocznym. Jest to forma kształcenia adresowana zarówno do osób początkujących, chcących zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe oraz dla tych, którzy chcą poszerzyć swoje umiejętności w zakresie masażu. Jego ukończenie daje możliwość podjęcia pracy w licznych gabinetach, salonach czy hotelach SPA.

Program nauczania tego kierunku obejmuje:

 • wskazania i przeciwwskazania do masażu,

 • teoretyczne podstawy masażu relaksacyjnego,

 • podstawy psychologii i anatomii człowieka,

 • oddziaływanie masażu na organizm człowieka.

Słuchacze odbywają także trening umiejętności interpersonalnych i uczą się podstaw prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Oczywiście duży nacisk kładziony jest na zajęcia praktyczne z zakresu masażu.

Po ukończeniu nauki Słuchacz otrzymuje zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat szkoły.

Szczegółowe informacje na temat kierunku można znaleźć na stronie https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/masaz-z-elementami-spa.

Gdzie szukać pracy?

Masażyści mogą znaleźć zatrudnienie w wielu miejscach. Zalicza się do nich gabinety fizjoterapii, salony odnowy biologicznej, salony masażu, kluby fitness, siłownie, hotele i ośrodki SPA, szpitale, ośrodki rehabilitacyjne, uzdrowiska oraz prywatne placówki medyczne. Poza tym masażyści są zatrudniani także w klubach sportowych – wiele drużyn rywalizujących w rozmaitych dyscyplinach potrzebuje masażystów na wyłączność. Sportowcy są bardzo narażeni na urazy i kontuzje, wymagają także regularnych zabiegów profilaktycznych i temu właśnie służy profesjonalny masaż sportowy. Masażyści mogą również pracować na własny rachunek jako wolni strzelcy, otwierając działalność i wykonywać masaż w domu klienta. Często własna firma stanowi (oprócz zatrudnienia w salonie lub klubie sportowym) dodatkowe źródło dochodu.  Usługi świadczone bezpośrednio u klienta stale zyskują na popularności. Klient nie musi nigdzie jeździć, gdyż masażysta przyjeżdża do niego i w zaciszu domowym wykonuje masaż. Oczywiście by pracować w ten sposób masażysta musi mieć samochód i przenośne specjalistyczne łóżko do masażu.  

Dlaczego warto zostać masażystą?

Jest to zawód który daje mnóstwo satysfakcji szczególnie gdy w pracy zależy Ci na niesieniu pomocy innym ludziom. Zawód masażysty daje też wiele możliwości zatrudnienia. Znalezienie satysfakcjonującej pracy po ukończeniu edukacji nie powinno stanowić dla Ciebie problemu. Reasumując, warto zostać masażystą, gdyż jest to doskonałe wręcz połączenie pracy zawodowej z pasją.

 

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.