Trener personalny z elementami fitness

Trener personalny – kto to taki?

Zadaniem trenera personalnego jest udzielanie wsparcia i pomocy osobom, których celem jest odchudzanie lub poprawa sylwetki i stanu zdrowia. Wymaga to układania indywidualnych planów treningowych dla klientów oraz dobierania odpowiednich ćwiczeń i obciążeń w zależności od ich potrzeb i możliwości. Część klientów trenerów personalnych chce schudnąć, marzeniem innych jest budowa masy mięśniowej, a kolejni chcą pozbyć się cellulitu albo zwiększyć swoją wytrzymałość. Misją trenera personalnego jest również motywowanie i emocjonalne wspieranie osoby pragnącej zmienić swoje życie na lepsze.

W 2010 roku tzw. działalność rekreacyjna przestała być regulowana – jeszcze niedawno zawód, o którym mówimy, nazywał się „instruktor rekreacji ruchowej”, a żeby go zdobyć, trzeba było zdać egzamin państwowy. Dlaczego wprowadzono deregulację? Według uzasadnienia projektu ustawy, miała ona zwiększyć konkurencję i zlikwidować zbędne utrudnienia dla kandydatów.

Od ośmiu lat każdy może zostać trenerem personalnym, wystarczy mieć odpowiednią motywację. Jeśli ją masz, wiele wskazuje na to, że będziesz umiał przekazać ją w przyszłości swoim klientom! Ta ścieżka rozwoju jest dobrym pomysłem dla osób, które czynnie uprawiają sport i lubią wysiłek fizyczny, dbają o zdrowie, odpowiednio się odżywiają, a poza tym chciałyby zarabiać na swojej pasji oraz pomagać ludziom.

Lubisz ludzi? Zostań trenerem personalnym!

Każdy z nas ma inny charakter – różnych klientów będziesz motywował na różne sposoby. Dlatego by być dobrym trenerem, trzeba umieć słuchać ludzi, mieć dobrą intuicję i być cierpliwym. Warto mieć w sobie także coś z psychologa – czasem może wydawać się, że Twój klient wcale nie chce zmienić swojego wyglądu czy nawyków, ale przyczyną takiego stanu rzeczy nie są niechęć czy lenistwo, lecz brak wiary w siebie. Dobry trener potrafi dotrzeć do każdego i zmotywować go w odpowiedni sposób – pamiętaj, że krzyczenie „moja babcia zrobiłaby to lepiej!” nie zawsze przynosi efekty. Jako przyszły trener musisz też wierzyć w to, co robisz i mieć głęboko zakorzeniony szacunek do ludzi – będziesz spotykał się z klientami, którzy nie są w stanie podnieść nawet niewielkich obciążeń albo ledwo przebiegną kilkadziesiąt metrów i czasami żmudna praca z początkującymi może Cię po prostu nudzić.

Dodatkowe atuty trenera

W pracy trenera personalnego bardzo przydatne będzie prawo jazdy, żebyś mógł, bez przeszkód i o każdej porze, dotrzeć na trening z klientem – niezależnie czy będzie to sesja na siłowni, czy biegi w podmiejskim lesie. Znajomość języków obcych także jest atutem, bo nie musisz przecież ograniczać się do pracy z osobami mówiącymi po polsku, poza tym otwierasz sobie drogę do pracy za granicą. Z kwalifikacji, które z pewnością mogą Ci się przydać w pracy trenera, warto wspomnieć umiejętność udzielania pierwszej pomocy – to zawsze warto umieć. Możesz pomyśleć także o kierunku technika masażysty w szkołach Żak – po treningu mięśnie potrafią boleć, a trener, który może temu zaradzić, to prawdziwy skarb i oszczędność czasu dla klienta. Żywienie w sporcie to także bardzo ważna kwestia – jeśli chcesz zdobyć wiedzę w tym zakresie, wybierz roczną naukę na kierunku konsultant ds. dietetyki.

Co musisz wiedzieć o byciu trenerem personalnym

To ciekawy zawód dający satysfakcję, ale nie jest to zajęcie dla każdego. Zaletami płynącymi z wyboru takiej ścieżki kariery są przede wszystkim możliwość zarabiania na swojej pasji, ciągły kontakt ze sportem i pozostawanie w formie oraz poznawanie wielu ludzi i budowa szerokiej sieci kontaktów – najlepsi trenerzy nie muszą się nigdzie ogłaszać, są po prostu polecani przez zadowolonych klientów.

Będąc trenerem, musisz wykazywać się żelazną dyscypliną i mieć silną wolę. Często nie będziesz mógł pozwolić sobie na chwile słabości – masz w końcu motywować innych do dużego wysiłku fizycznego i psychicznego. Musisz być również pewny swego celu i zawsze wierzyć w sukces, bowiem zanim zbudujesz swoją markę i będziesz w stanie utrzymać się wyłącznie z bycia trenerem personalnym, będziesz musiał łączyć pasję z pracą w innym zawodzie. Łatwo sobie wyobrazić, że jeśli lubisz długo spać lub relaksować się po pracy, w tym przypadku nie możesz na to liczyć. W końcu o świcie i wieczorami będziesz ćwiczył z klientami i rozwijał swoją działalność!

Na jakie zarobki możesz liczyć?

To zależy – część trenerów to tzw. freelancerzy, czyli osoby, które pracują z klientami w siłowniach i klubach fitness, ale nie są u nich zatrudnione. Cena za trening będzie więc różnić się w zależności od Twojej renomy, doświadczenia i wiedzy. To trochę jak z korepetycjami – student zarobi mniej niż profesor. Jeśli jednak chciałbyś znaleźć pracę w klubie fitness, otrzymasz średnio około 2 500 złotych brutto miesięcznie. Oczywiście wiele zależy od Twojej przedsiębiorczości i liczby klientów. A może kiedyś otworzysz własny biznes?

Poszerzaj wiedzę i wciąż się rozwijaj

Tam, gdzie w grę wchodzi sport, bardzo ważne jest merytoryczne przygotowanie osoby prowadzącej zajęcia. Kształcąc się na kierunku trenera personalnego, poznasz anatomię człowieka z elementami anatomii funkcjonalnej; dowiesz się, jakie są biochemiczne aspekty wysiłku fizycznego oraz co to jest biomechaniczna ocena obciążeń treningowych, a także zapoznasz się z podstawami antropometrii. Nauczysz się również optymalizować trening i poznasz jego fizjologiczne aspekty. Być może słyszałeś kiedyś o pedagogice sportu? Na zajęciach przyjrzysz się jej bliżej. Dietetyka, żywienie i suplementacja nie będą miały przed Tobą tajemnic – zresztą pewnie i tak wiesz już dużo na ten temat – nauczysz się też kontrolować efekty treningu. Tematem, który również zostanie dokładnie omówiony, są kompetencje interpersonalne trenera. Poznasz style kierowania zespołem sportowym – być może w przyszłości zechcesz otworzyć własną siłownię, klub fitness albo zostać trenerem drużyny?

Kto może uczyć się na tym kierunku w szkołach Żak?

Nauka na kierunku trener personalny z elementami fitness trwa rok. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół zawodowych i średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące w rok zdobyć nowe kompetencje.

Po ukończeniu nauki otrzymujesz zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz dyplom szkół Żak. Następnie możesz podjąć pracę jako trener personalny w klubie fitness lub siłowni bądź udzielać prywatnych konsultacji.